Разстройство (диария) е състояние, при което изхожданията са с увеличена честота (повече от 2 пъти дневно) и с течно-кашава или течна консистенция. Често има императивни позиви за дефекация, понякога има и повръщане, гадене, температура, безапетитие, обща отпадналост.
Причина за разстройството може да бъде бактериална или вирусна инфекция, хранително отравяне или друго остро заболяване на червата.
Необходимо е да потърсите спешна консултация с лекар, ако:
- разстройството продължава повече от 2 дни
- има прояви на дехидратация (суха кожа, пресъхване на устата, силно намаляване на количеството отделена урина)
- е придружено с висока температура (над 38.5 градуса)
- цветът на изходените материи е лъскаво-черен. Това може да бъде проява на спешно състояние, изискващо болнично лечение.
- ако в изходените материи се вижда ясна кръв или жилки кръв и слуз
- ако пациентът е кърмаче (до 1 година) или възрастен човек с множество заболявания. Тези пациенти се обезводняват лесно и може да се наложи болнично лечение.
- ако в едно семейство няколко човека едновременно се разболеят от разстройство. Това може да бъде проява на хранително отравяне и може да наложи болнично лечение.
- Останете в дома си, на легло.
- Не давайте храна!
Много често разстройството преминава без интензивно лечение в рамките на 1-2 дни, ако се спазва стриктна диета по време на заболяването.
В повечето случаи близките са обезпокоени от липсата на апетит при пациента и се опитват да преодолеят отказа му от храна по всякакви възможни начини.
В първите 24 часа е желателно да не се приема никаква храна – включително сокове, безалкохолни напитки, плодове, зеленчуци, салати. Всички те удължават периода на боледуването.
2. Пийте вода често, на малки глътки.
Това ще позволи на Вашия организъм да приеме даваната вода и да не се обезводните. Големите количества течности, приети наведнъж, могат да предизвикат повръщане.
3. Не пийте плодови сокове и газирани напитки – те могат да влошат диарията.
4. Не вземайте рекламирани лекарства за разстройство (имодиум, лопедиум и други)! Никога не давайте на дете под 12 години лекарства за спиране на диарията.
Вземането на тези медикаменти ще удължи съществено периода на Вашето боледуване и ще удължи времето, в което ще трябва да се лекувате.
5. При температура над 38 градуса можете да вземете Парацетамол.
6. Посетете Вашия лекар при първа възможност. Ако заболяването е започнало в почивни дни и имате някои от обезпокоителните симптоми, изброени по-горе, обърнете се към дежурен кабинет/спешен център. Лекарят може да предпише допълнително медикаменти, които да помогнат за по-бързото справяне на организма с настъпилата инфекция.
За да избегнете разпространяването на инфекцията:
- мийте ръцете си често с вода и сапун
- изпирайте дрехи и постелно бельо, зацапани от диария или повръщане, отделно с гореща вода.
- почиствайте тоалетната чиния, дръжките на вратите, крановете на мивките и повърхностите всеки ден.
- не приготвяйте храна за други хора, ако е възможно.
- не ползвайте общи хавлиени кърпи, прибори и посуда
- не ползвайте басейни 2 седмици след спиране на симптомите.