Кога ОПЛ може да издаде писмено съобщение за смърт?
Нормативните изисквания за издаване на писмено съобщение за смърт са вписани в Закона за гражданска регистрация, Закона за здравето, Наредба 14 за медицинските критерии и реда за установяване на смърт, Наредба № 23 за съдебномедицинските, съдебнопсихиатричните и съдебнопсихологичните експертизи.
ОПЛ може да издаде писмено съобщение за смърт, ако са изпълнени всички изброени по-долу условия:
- Смъртта е настъпила преди по-малко от 48 часа
- Причината за смъртта е болестна (ненасилствена)
- Ако починалият е установен и има документи за самоличност
- Ако лекарят знае каква е причината за настъпилата смърт
- Ако е посетил лично мястото където е починал човека и се е убедил чрез внимателен външен оглед на глава, тяло и крайници за липса на следи от насилие (механично, химично, термично и др.)
- Ако няма данни, че смъртта е настъпила след претърпяни в близкото минало травми-ПТП, трудова злополука, побой, битов инцидент и др.
Кога ОПЛ не може да издаде съобщение за смърт?
- Ако са минали повече от 48 часа между времето на настъпване на смъртта и мъртвопроверителството (напр. белези на трупно разложение)
- Ако смъртта е насилствена или имате съмнения за такава
- Ако починалият е неустановен без документи за самоличност
- Ако ОПЛ не знае каква е причината за смърт
- Ако ОПЛ не е посетил лично мястото, където е починал човека и не сте се убедили чрез внимателен външен оглед на глава, тяло и крайници за липса на насилие /механично, химично, термично и др./
- Ако има данни, че смъртта е настъпила след претърпяни в близкото минало травми-ПТП, трудова злополука, побой, битов инцидент и др.
- Във всички останали случаи които подлежат на съдебно-медицинска аутопсия
- Когато ОПЛ не е сигурен в причината за смъртта, съгласно чл. 98 от Закона за здравето той може да поиска патологоанатомична аутопсия. Патологоанатомична аутопсия може да се извърши по искане на лекаря, констатирал смъртта, или по искане на близките на починалия.
Кога трябва да се прави съдебномедицинска експертиза?
- Насилствена и съмнение за насилствена смърт;
- Трупове на лица с неустановена самоличност и новородени, когато смъртта е настъпила извън болнично заведение;
- Настъпила смърт след лечение от лица, които нямат медицинска правоспособност;
- Настъпила смърт преди, по време и непосредствено след хирургична интервенция, след изкуствено прекъсване на бременността, раждане, кръвопреливане и други медицински манипулации, пораждащи съмнение за неправилни медицински действия;
- Разчленени трупове и части от тях;
- Оплакване, че смъртта на починалия е настъпила вследствие неправилно лечение;
- Настъпила смърт след отказ от медицинска помощ;
Кой издава съобщението за смърт?
Наредба 14 за медицинските критерии и реда за установяване на смърт регламентира ясно кой издава съобщението за смърт:
Чл. 2.(1) Установяването на смърт, настъпила извън лечебно заведение, се извършва от лекар/и, а при липса на лекар -от фелдшер
Чл. 4. (1) Лекарят (фелдшерът), установили смъртта, попълват „Съобщение за смърт“
Съгласно действащата нормативна уредба масовата практика лекар от ЦСМП да установи смъртта и да не издаде писмено съобщение за смърт представлява нарушение на Наредба 14.
ОПЛ няма регламентирано задължение за издаване на съобщения за смърт. Съобщението се може да се издаде от всеки лекар или фелдшер, които са констатирали смъртта, ако са изпълнени горните условия. Не е задължение на ОПЛ на починалия да издава съобщението за смърт.
- Документ за самоличност на починалия – лична карта, шофьорска книжка, паспорт. При липса на документ за самоличност е необходимо да се издаде служебна бележка от кмета на населеното място, потвърждаваща самоличността на починалия.
- Медицински документи от прегледи, консултации, изследвания и хоспитализации на пациента
Съгласно Наредба 14 за медицинските критерии и реда за установяване на смърт към установяване на смъртта се пристъпва веднага след като стане известно нейното настъпване
Съобщение за смърт се издава не по-късно от 48 часа след настъпването на смъртта
Експертизата за причината на настъпване на смъртта не е включена в Наредба 3 за основния пакет здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК, поради което за издаването се дължи такса по ценоразпис
В случаите на установяване на смърт и експертиза на причините за настъпване на смърт извън населеното място, където практикува ОПЛ, може да бъде изисквана допълнителна такса за покриване на транспортните разходи на лекаря до и от мястото на мъртвопроверителството.
Информацията е актуална към 07.2019 г.