Административна процедура „Издаване на медицинско свидетелство за физическа годност за водач на МПС“

Описание на административната услуга

Издаването на медицинско свидетелство за физическа годност на водач на МПС е регламентирано в Наредба 3 от 2011 година

Медицинското свидетелство за физическа годност на водач на МПС се изисква при първоначално издаване на шофьорска книжка и при всяка последваща смяна на шофьорската книжка поради изтекъл срок или поради добавяне на нова категория. 

Медицинското свидетелство се заверява от ОПЛ след извършен преглед на пациента. 

В медицинското свидетелство се отразяват данни от регистрираните заболявания и данните от прегледа по системи. 

Наредба 3 за изискванията за физическа годност на водачите на МПС  разделя водачите на 2 групи. В група 1 са водачите на МПС категории „АМ“, „А1“, „А2“, „А“, „B1“, „B“, „BЕ“ и „Ткт“. За тези категории медицинското свидетелство се заверява от ОПЛ след извършен преглед, като прегледите от профилни специалисти се извършват само ако ОПЛ прецени необходимост от тях.  

В група 2 са водачите на МПС категории „С1“, „С“, „С1Е“, „СЕ“, „D1“, „D“, „D1Е“, „DЕ“, „Ттм“ и „Ттб“. За тези категории медицинското свидетелство се заверява от ОПЛ след извършен преглед от всички определени в Наредба 3 и вписани в бланката профилни специалисти. 

След извършване на прегледа и справка с медицинската документация на пациента, в случаите на установени заболявания, се прави справка дали същите попадат в обхвата на Наредба 3.  При наличие на едно заболяване, изискващо индивидуална преценка (Наредба 3), ОПЛ може да прецени физическата годност на водача на МПС и да завери медицинското свидетелство. Индивидуалната оценка се прави на основание данните за здравословното състояние на лицето в миналото, настоящето и вероятната прогноза за бъдещето. При индивидуалната преценка се вземат предвид стадият на заболяването и/или степента на увреждане, интензивността му и темповете на развитие, изгледите за подобряване на състоянието, отражението върху функции, наличието на други заболявания и/или увреждания, както и възможността да се лекува с медикаменти или да се подложи на друг вид лечение и отражението на това върху годността му.

ОПЛ няма право да завери медицинско свидетелство за физическа годност на водач при следните случаи: 

  • При наличие на повече от едно заболявания в обхвата на Наредба 3, които изискват индивидуална преценка
  • При наличие на забрана за съответното заболяване и съответната категория
  • При наличие на заболявания, които задължително изискват освидетелстване от ТОЛЕК (приложение 2 на Наредба 3). В този случай медицинските прегледи се извършват в ТОЛЕК и се отразяват в протокол по образец
  • При водачи, които вече са освидетелствани от ТОЛЕК – заключението за физическата годност при всеки следващ периодичен преглед следва да се издава от ТОЛЕК.
  • При физически недъг, налагащ ползване на приспособления при шофиране
В случаите, когато заключението, съгласно Наредба 3, следва да се направи от ТОЛЕК, ОПЛ попълва медицинското свидетелство и отбелязва в него необходимостта от заключение от ТОЛЕК, като не попълва картата за оценка на физическа годност за водача на МПС. 

За издаване на медицинско свидетелсво за физическа годност на водачите на МПС се изискват следните документи: 

  • лична карта;
  • шофьорска книжка (ако има издадена);
  • Бланка „медицинско свидетелство за водач на МПС“;
  • Медицинска документация – в случай, че такава не е налична при ОПЛ (напр. при скорошна смяна на ОПЛ) – данни от прегледи, изследвания, консултации и хоспитализации.

При необходимост от заключение за физическата годност на водача на МПС от ТОЛЕК: 

  1. При първо явяване на ТОЛЕК се изисква представяне на попълнено от ОПЛ медицинско свидетелство и допълнително поисканите документи от ТОЛЕК (индивидуално за всеки водач в зависимост от заболяванията му)
  2. При последващо явяване на ТОЛЕК не се изисква медицинско свидетелство от ОПЛ, а необходимите изследвания и консултации се определят от ТОЛЕК. 

Обичайно медицинското свидетелство се издава в деня на извършения от ОПЛ преглед. 

При необходимост от консултации с лекари от профилни специалности медицинското свидетелство се заверява след извършване на необходимите специализирани прегледи. 

Валидността на медицинското свидетелство за водач на МПС е 6 месеца след заверяването му. 

Издаването на медицинско свидетелство за физическа годност на водач на МПС е административна услуга извън основния пакет здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК и се извършва срещу заплащане по ценоразпис

Лицата с прекъснати осигурителни права заплащат по ценоразпис и прегледа при ОПЛ.

Специализираните прегледи и изследвания за заверка на медицинското свидетелство, изисквани от Наредба 3,  както и прегледите, изследванията и етапните епикризи, изисквани от ТОЛЕК, не са включени в основния пакет здравни дейности, гарантиран от бюджета на НЗОК и се извършват срещу заплащане от пациента. 

Информацията е актуална към 07.2019 г. 

WordPress Ads