
Какво трябва да знаем за коронавирусната инфекция?
Обща информация
Коронавирусната инфекция е заболяване, причинено от нов, непознат доскоро вирус – коронавирус, наречен Covid-19
Вирусът се разпространява по въздушно-капков път, което означава, че се съдържа в пръските от слюнка, отделящи се при говорене, кашляне, кихане. В тази среда вирусът може да полепне по повърхности и да бъде пренесен чрез пипане на повърхностите с ръце.
Заболяването започва 2-14 дни след заразяването и протича с грипоподобни симптоми. Често се развиват превмонии. Човекът е заразен няколко дни преди началото на симптомите и обикновено не отделя вируси след 7-10 дни от началото на заболяването.
Като заболяване, с което досега не сме се срещали, вероятността от заразяване е голяма. Разболяват се около 20 % от заразените, по-тежко протича при лица над 60 години, пушачи, мъже, хора с придружаващи белодробни, ендокринни и ревматични заболявания. Сред тези хора е по-често тежкото протичане на заболяването, понякога със смъртен изход. Децата боледуват рядко, но пренасят заболяването често.
Към момента вирусът е регистриран в много страни в света. Повечето държави предприемат специфични мерки за ограничаване на епидемията.
- Ако в последните 14 дни сте пребивавал в страна, в която има потвърдено наличие на вируса.
- Ако сте бил в близък контакт с болен от коронавирусна инфекция (в дома, на работното място, ръкостискане, прегръдки)
- Ако сте бил в затворено помещение с болен от коронавирусна инфекция
- Мийте си ръцете редовно. Вирусът се предава и чрез ръцете и поради това спазването на личната хигиена е задължително.
- със сапун, за поне 20 секунди. При възможност, ползвайте дезинфектант за ръце. Можете да ползвате и спирт или силна алкохолна напитка за дезинфекция. Мокри кърпички също могат да се използват.
- мийте ръцете след кихане и кашляне, преди хранене, след ползване на тоалетна, веднага след като се приберете в дома си, след контакт с болни хора или животни;
- след пипане на пари;
- след пипане на сурово месо и преди пипането на преработени продукти;
- след свалянето на предпазната маска.
- Носенето на ръкавици, когато сте извън дома, може да намали риска от инфектиране.
2. Носете предпазни маски.
- предпазната маска трудно ще ви предпази от заразяване, ако сте здрав, но ще предпази околните, ако сте болен или носител на вируса.
- можете да ползвате купени маски или да направите сами такива от няколко слоя марля или от други подръчни материали.
- носете маска винаги, когато отивате на лекар.
3. Избягвайте да ходите на лекар, ако нямате наистина сериозна причина.
- много от проблемите могат да се решат с консултация по телефона. Ползвайте телефона за връзка с лекаря – 0886175066
- прегледи, които могат да се отлагат трябва да се отложат!
4. Не се тълпете в коридор, пълен с кашлящи хора! При пълен коридор или ако има кашлящи хора изчакайте своя ред извън сградата, дори с риск някой да ви пререди. Записвайте час за преглед, за да намалите времето за престой в коридора.
5. Проветрявайте и отваряйте прозорците у дома! Вирусът не живее дълго, ако не е в организма или в секрети от устата и носа. Пряката слънчевата светлина е добър дезинфектант.
6. Стойте у дома! Не ходете в дискотеки, молове и концерти, кина, театри. Не тръгвайте на път, ако не се чувствате добре.
7. Не плюйте на улицата. Ползвайте мокри кърпички, които изхвърляйте веднага в затворен съд (не на улицата или в уличните кошчета).
8. Не се хранете на улицата. Направете организацията на деня си така, че да можете да измиете ръцете си преди хранене.
9. Избягвайте контакт с хора, които кихат и кашлят. Не се срещайте с други хора, ако не се чувствате добре.
10. Когато се срещате с други хора, не се ръкувайте и не ги целувайте. Спазвайте дистанция поне 1 метър, ако човекът срещу вас е без маска.
11. Избягвайте да докосвате лицето, носа, очите си, когато сте на обществено място. Избягвайте да поставяте и да сваляте очилата си. Дезинфекцирайте ръцете си преди да пипате лицето си. Вирусът влиза в тялото през очите, носа и устата – не ги пипайте с мръсни ръце.
12. Почиствайте и дезинфекцирайте подовете, дръжките на вратите, крановете на чешмите, седалката на тоалетната чиния редовно. Подробни указания има в материалите на Министерство на здравеопазването (линковете по-долу)
13. Не пазарувайте панически. Вероятността магазините да бъдат затворени, е близка до нула. Не се презапасявайте с медикаменти. Много е вероятно те да не ви потрябват, а да са нужни на някой друг.
14. Няма доказателства, че домашните любимци могат да са носители на вируса или да бъдат заразени при контакт с хората. Отнасяйте се към тях с любов, както и досега.
15. Паниката не е довела никого и нищо до добри резултати. Запазете спокойствие, информирайте се от наличните ресурси, потърсете консултация с лекар, ако имате допълнителни въпроси.
Скринингови тестове за наличие на антитела срещу вируса ще могат да се направят от 17.3.2020 г. в амбулаторията на практиката в гр. Ихтиман, ул. Шипка 30.
Изследване може да се направи при следните условия:
- Тестовете се правят в дните понеделник и четвъртък от 19.00 часа, когато не се провеждат амбулаторни прегледи.
- Необходимо е предварително да заявите желание чрез ТЕЛЕФОННО обаждане до д-р Чобанова – 0888889955. Ще получите час за изследването и указания, които трябва да спазите.
- При посещението за изследване задължително трябва да носите маска, която да покрива устата и носа.
- Резултатът от теста се отчита на 10-та минута.
- Цената на теста е 20.00 лв
Тестове за наличие на вирусна ДНК могат да се направят по желание във Военомедицинска Академия срещу 200 лв и в централата на лаборатория Рамус в София срещу 120 лв.
Обадете се по телефона на своя ОПЛ.
Ако се връщате от страна, която е обявена за рискова за коронавирусна инфекция, ще трябва да останете в дома си за 14 дни. Това е така наречената карантина и цели да не разпространявате вируса на своите близки и познати, дори когато нямате симптоми.
Ако сте поставен под карантина:
- Не излизайте от дома си по никакъв повод.
- Не приемайте гости
- При възможност ограничете контакта си с близките от семейството – стойте в отделна стая, не се хранете заедно с тях, не ползвайте общи прибори, кърпи за ръце. Носете маска за лице.
- Проветрявайте помещението, в което стоите, поне по 5 минути на час.
- Мийте ръцете си със сапун поне 1 път на час.
- Почиствайте пода в помещението, дезинфекцирайте няколко пъти дневно дръжките на вратите, на кранчетата на мивките, на шкафовете и всички други повърхности, които обичайно пипате.
- Измервайте температурата си всеки ден.
- Записвайте с кого и кога се срещате. Тази информация ще бъде полезна за бързо откриване на заразените от вас, в случай че се разболеете.
- Обаждайте се ПО ТЕЛЕФОНА на своя ОПЛ всеки ден и му съобщавайте колко е температурата ви и имената на хората, с които сте се срещали през деня.
- Можете да получите болничен лист за периода на карантината. ОПЛ имат указания в кои случаи имате право на болничен. Свържете се със своя ОПЛ.
- За нарушение на карантината подлежите на наказание – глоба и/или затвор до 1 година.


Vademecum contro il coronavirusA modo nostro, anche noi vorremmo ricordare "alcune sempici raccomandazioni per contenere il contagio da coronavirus".P.S.Abbiamo girato questo video prima che uscisse il decreto che estende la zona rossa a tutta l'Italia.Nonostante tutto, abbiamo studiato le nostre singole parti in modalità smart working, ognuno a casa propria, per limitare al minimo il contatto fra noi.Abbiamo disinfettato le mani prima, durante e dopo la registrazione.Abbiamo lavorato in sicurezza.Adesso, però, col nuovo decreto, ci fermiamo anche noi.Giusto e sensato così.Ma torniamo presto, perchè #andratuttobene #restiamoacasa
Публикувахте от Rimbamband в Вторник, 10 март 2020 г.
Александър Симидчиев за коронавирусната инфекция и начините за предпазване
Вярвам, че информираността е основна противопандемична и противопаникьорска мярка. Здравеопазването е уникално сложна система, която много разчита и на индивидуалната отговорност и поведение на гражданите. Ще се радвам, ако споделеното Ви е от полза, и помогне заедно като общност да преборим тази напаст.
Публикувахте от Alexander Simidchiev в Сряда, 11 март 2020 г.